Zdravé pečenie

 

Milujem všetko makové. Tak aj pri tomto venci mi okamžite napadla táto plnka. 🙂 Ale tento raz som sa riadila chuťami detí – veniec je plnený kakaovou plnkou. A veľmi chutil. Ak by ste chceli tip na makovú plnku, nájdete ju v recepte na makový kringel.

Nakoľko som piekla z toho, čo bolo doma (varím zo zásob), tak som domíňala kamutovú múku (ktorú nahradíte kľudne bežnou pšeničnou) a tiež kyslú smotanu. 

Kamutová múka je žltkastej farby a má orechovú príchuť. Veľmi dobre stráviteľná a výrobky z kamutovej múky vydržia dlhšie čerstvé.
Kamut nie je názov obilniny, ale ochranná známka pre označenie obilniny s istými garantovanými vlastnosťami. Ochranná známka Kamut označuje obilninu, ktorá sa volá khorasan a ide o starovekú odrodu tvrdej pšenice s významnými výživovými vlastnosťami. Kamut khorasan má vyšší obsah bielkovín a minerálov, hlavne selén, zinok a horčík v porovnaní s modernými odrodami pšenice. Kamut khorasan má veľmi vysoký obsah selénu, ktorý má vynikajúce antioxidačné schopnosti.
 

Recept:

Rozkvas

1 lyžica lievito madre (alebo ražný kvások)
60 g múky manitoba alebo pšeničná hladká múka
30 g vody
1/2 lyžičky medu
Všetko zmiešame, vypracujeme guličku cesta a necháme rozkvasiť na linke pri izbovej teplote 3-6 hodín. Keď bude na vrchole (bude mať takú akoby striešku), môžeme zamiešať cesto.

Cesto

120 g rozkvasu
250 g špaldovej hladkej múky T 1050 dmBio
150 g kamutovej múky
1 vajíčko
2 g soli
90 g cukru
60 g zmäknutého masla
100 ml mlieka
90 g kyslej smotany

Kakaová plnka:

120 g masla

70 g trstinového cukru
30 g kakaa 

Nechať rozpustiť, zmiešať. Na cesto dávame vychladnuté, nie veľmi tuhé, aby to išlo natrieť.

Postup:

Rozkvas zmiešame s trochou tekutiny, aby sa nám rozmiešal a zmäkol. Pridáme ostatné suroviny okrem masla. Keď už má cesto peknú konzistenciu, pridáme maslo a domiešame s ním. Treba tak dlho miešať, až sa krásne odliepa od stien mixéra. Celkovo to môže trvať aj 15 – 20 minút.

Po dôkladnom vymiesení necháme kysnúť na linke 3 hodiny, prikryté, medzi tým aspoň 1x cesto preložíme.

Po tejto dobe máte dve možnosti: buď cesto dáte do chladničky na dlhšiu dobu alebo ho ihneď spracujete.

Ja som spravila cesto večer, veniec som vytvarovala ráno a podvečer piekla.  Ak si cesto spravíte poobede a spravíte prvé kysnutie aspoň 2 hodiny, kľudne si môžete spraviť veniec a dať ho na finálne kysnutie do chladničky aj na celú noc. Ak treba, necháte potom podkysnúť hodinku pri izbovej teplote. 

Vykysnuté cesto  rozdelíme na tri časti, každú rozvaľkáme, potrieme plnkou, zvinieme.  

Zapletieme akoby vianočku z troch copov, odporúčam robiť tak na papieri na pečenie. Doprostred môžete dať zaváraninový pohár, nebojte, pri pečení nepraskne. Konce spojíme do kruhu okolo pohára. 

Tesne pred pečením  potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme mandĺovými lupienkami. 

Pečieme pri teplote 220 stupňov so zaparením rúry (na spodný  rozohriaty plech vylejeme studenú vodu) asi 15 minút, potom plech vyberieme a znížime teplotu na 180 stupňov. Dopekáme do zlatova. Asi ešte 20-25 minút.

Po upečení pohár vyberieme. (vyrežeme) 

Plnky môžete spraviť aj tri, veniec bude bohatý ako “štedrák”.  Ak nechcete piecť s pohárom, môžete aj bez, len sa vám môže stať, že sa vám pri kysnutí veniec stratí. 

 

 

Tagy :
Zdieľať :
Mohlo by sa vám páčiť :