Ako upiecť makový kringel? Pre zaujímavosť môžete pridať do cesta celý nepomletý mak. Bude krásne bodkový. 🙂
Estónsky kringel. Mňamka, ktorú som sa chystala spraviť už dávno. V marci sa mi to konečne podarilo. Skúšala som 3x za sebou a všetky zmizli veľmi rýchlo. Kysnuté cesto, môže byť aj s droždím. Toto moje je kváskové. Ak nemáte stále kvások alebo sa len obávate začať s kváskom, dajte 8 g droždia.
Na makový kringel odporúčam dať veeeľa makovej plnky. Ak ste makoholik ako ja. Ešte stále som neprišla na to, koľko ho je tak akurát. 🙂
Kvások zvyknem použiť špaldový, ktorý si viete vytvoriť aj z ražného. Tým, že odoberiete lyžičku ražného a dokŕmite špaldovou hladkou múkou. Prípadne viete použiť lievito madre.
Recept:
Rozkvas:
- ražný kvások alebo špaldový – 1 lyžica
- 80 g špaldovej múky
- 90 ml vody
Z tohto získame rozkvas, z ktorého si navážime potrebné množstvo na koláč a zvyšok odložíme do chladničky na ďalšie pečenie.
Cesto:
- 150 g hotového špaldového kvásku
- 70 ml mlieka (sójového alebo iného rastlinného)
- 100 g špaldovej celozrnnej múky dmBio
- 150 g bielej špaldovej múky dmBio
- 50 g trstinového cukru alebo kokosového cukru
- 40 g rozpusteného masla (alebo rastlinného tuku Alsan)
- štipka soli
Makový kringel – plnka:
- 250 g mletého maku, voda alebo mlieko (rastlinné)
- sladidlo – med alebo kokosový cukor (podľa chuti)
- slivkový lekvár podľa chuti
- 300 ml voda
- polka vanilkového pudingu (iba prášok)
Dobre zamiešame a necháme tri minútky povariť. Puding nám stuží makovú plnku. Ak nemáte vanilkový, kľudne použite aj čokoládový, je to fajn. Ak je to husté, doriedime vodou alebo slivkovým lekvárom.
Postup:
Všetky suroviny dáme zmiešať do robota. Aspoň 10 minút, aby sme mali dobre vypracované, hladké cesto. Cesto necháme v nádobe, v nej ho preložíme po 30 minútach aspoň 2x.
Prikryté dáme kysnúť na teplé miesto (niekoľko hodín, 4-6 hodín), môžete si pomôcť aj vyhriatou rúrou do 45 stupňov.
Vykysnuté cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske, natrieme plnkou, zvinieme do závinu. Závin rozrežeme asi 2 cm od konca a tieto dve časti prepletieme a následne stočíme do venca. Dáme na papierom na pečenie vystlaný plech, zakryjeme a necháme ešte asi hodinu podskysnúť. Pred pečením potrieme vajíčkom (nemusí byť).
Pečieme na 200 stupňoch asi 35 minút.
Foto: Denisa Potičná
Food styling: Zuzana Haláková