Zdravé pečenie

Nepečiem s  namiešanými zmesovými múkami, pretože sa mi nepáči ich zloženie. Už roky skúšam jednodruhové, prirodzené bezlepkové múky, je to pre mňa výzva. U mňa nájdete snáď aj viac ako 20 druhov bezlepkových múk.

Poznáte teffovú múku? Ak na ňu natrafíte, určite odporúčam kúpiť si jedno balenie a po troške pridávať do pečenia. Získate nutrične bohaté pečivo. Teff sa totiž popri quinoa považuje za nutričný zázrak a najvýživnejšiu rastlinu na svete. Viete kúpiť aj samotné zrnko alebo už hotovú múku.

Jeho výhodou je, že Vás zasýti a nepriberiete. Má vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok, vápnika, ktorého je dokonca 15 – krát viac ako v ryži alebo pšenici. Obsahuje veľa železa, má ho viac ako 40% než je v pšenici a 30% než je v jačmeni. Ďalej obsahuje vlákninu, ktorá je dobrá pre činnosť čriev a ľahkú stráviteľnosť. Kúpite ho napr. v eshope NanaCelia.

Vždy sa teším na bezlepkový kurz, kde si vždy otestujem, či chlieb chutí. A veľmi ma teší, že sú z neho väčšinou nadšení. A tie vety typu: „Jeej, veď ten chutí ako ozajstný chlieb.“ Alebo „mňam, ten je naozaj chutnýýý!“ Ku chlebíku pribudli aj bagetky v rôznom prevedení, tie zmiznú vždy ako prvé.

Bezlepkový kvások sa správa inak ako ražný, netreba to s tým vôbec porovnávať. Je trošku redší, inak vyzerá a vonia, keď je rozkvasený.

Ak nemáte bezlepkový kvások, môžete ho získať u mňa alebo si ho pripraviť sami podľa tohto návodu tu:

Recept:

Na 4 ks bagetiek (každá cca 130g) budete potrebovať:

  • 170 g už rozkvasený kukuričný alebo ryžový kvások (získate ho pridaním 100 g múky a 110 ml vody k materskému kvásku a jeho rozkvasením aspoň 6 hodín v teple) Nezabudnite si vždy odložiť dve lyžice späť do nádobky na ďalšie pečenie. Kvások uchovávame v chladničke, keď  práve nerobíme rozkvas.
  • 50 g teffovej svetlej múky (ak použijete tmavú, aj bagetky budú tmavšie)
  • 50 g pšenovej múky
  • 100 g tapiokovej múky
  • 1 lyžička psylia (nechať chvíľu „napučať“ vo vode, v 170 ml vody z receptu, nie navyše!)
  • 6 g soli
  • 3 g rasce
  • 1 lyžička čerstvo pomletého ľanového semienka Prečo pomletého? Lebo náš tráviaci trakt nevie spracovať celý ľan, len by ním prebehol. A nie pomletý do zásoby? Lebo veľmi rýchlo oxiduje, preto ho ani neodporúčam kupovať už namletý.
  • 170 ml vlažnej vody

Postup:

Všetky suroviny dobre premiešame, necháme v prikrytej mise v teple kysnúť aspoň dve až tri  hodiny. Po tomto čase opatrne vyklopíme cesto na pomúčenú dosku, vytvarujeme bagetky a necháme kysnúť na papieri na pečenie.

TIP: Silikónová  forma na bagety  sa mi zdá úplne naj na toto malé pečivko.

Necháme ešte podkysnúť, môže to byť 30 minút, možno 1 hodinu, záleží od sily kvásku, okolitej teploty. 

Pečieme asi 15 – 20 minút, prvých 10 minút na teplote 250 stupňov, zvyšok na 200 stupňov. Posledných 5 minút zvyknem bagetky vybrať z formy a dopiecť len tak voľne na papieri na pečenie.  Pri vkladaní formy do rúry vylejeme asi 3 dcl vody na spodný horúci plech, aby sme vytvorili vlhké prostredie, ktoré bezlepkové cesto vyžaduje.

Foto: Denisa Potičná, Food styling: Zuzana Haláková

 

TIP: viac bezlepkových receptov nájdete v mojej prvej ružovej knižke Kvások. V pokračovaní – žltej knihe Kvások mám 5 super bezlepkových receptov.

 

 

 

Tagy :
Zdieľať :
Mohlo by sa vám páčiť :