Sprievodca kváskovým pečením: čo všetko potrebujete k tomu, aby ste si mohli upiecť kváskový chlieb u vás doma? Okrem dostatku energie a chuti do práce si pripravte pero a papier. Mám pre vás zoznam veci, ktoré nesmú chýbať vo vašej kuchyni.
Sprievodca kváskovým pečením: kvások ako živý element v pečení chleba zažíva veľký “boom”. Ja vravím, chvalabohu, stále viac ľudí si chce doma piecť vlastný kváskový chlieb. Veľmi ma to teší 🙂 Už sme si, čo to napísali o výhodách kváskového chlebíka, poznáte chyby, akých sa máte pri pečení vyvarovať a na čo si dať pozor. Všetky okolnosti sa nám možno nepodarí dodržať hneď na po prvýkrát, ale určite každým ďalším pečením sa môžeme priblížiť k dokonalému kváskovému chlebíku. Poďme si teda zhrnúť, aké veci budeme potrebovať k tomu, aby sme vo výsledku uspeli.
Prvým predpokladom kváskového chleba je kvások. Ak chceme, kváskový chleba piecť, musíme si zabezpečiť kvások. Ten si môžete vyrobiť sami podľa predpísaného postupu alebo ho môžete získať na kváskovej mape kvasok.sk alebo získať u mňa kváskový balík. (pre info o ňom ma kontaktujte na lenka@zdravepecenie.sk)
Zoznam dôležitých ingrediencií:
- materský kvások, z ktorého si vyrobíte pred každým pečením rozkvas
- vlastná zmes múk (zo začiatku odporúčam držať sa overenej receptúry, neskôr môžete experimentovať, kým nájdete ideálny pomer múk podľa chuti chlebíka)
- voda z vodovodu, prípadne šungitová, či kryštálová voda
- morská alebo himalájska soľ (kvôli lepšej chuti)
- rasca (kvôli lepšej chuti)
- med alebo iné sladidlo (napomáha kysnutiu)
Zoznam dôležitých potrieb:
- keramická alebo sklenená miska, v ktorej budeme cesto spracovávať
- fólia / čistá plastová igelitka, ktorou prikryjeme cesto počas fermentácie, výborná je igelitová čiapka na kúpanie z hotela 🙂
- váha na váženie ingrediencií
- ošatka, v ktorej bude chlieb kvasiť
- múka/škrob na vysypanie ošatky, aby sa cesto neprilepilo na ošatku
- rúra na pečenie chlebíka
- plech alebo nádobu, kde sa bude chlieb piecť
- papier na pečenie
- utierka na lepšie skladovanie chleba
- “lopárik” alebo tvrdší kartón, kde vyklopíme chlebík na papier na pečenie a presunieme ho na rozpálený plech do rúry
Vychytávky k pečeniu kváskového chleba
Upiekli ste už pár kváskových chlebíkov a cítite potrebu posunúť vaše kváskové pečenie na vyšší level? Nechajte sa inšpirovať vychytávkami, ktoré môžu váš chlebík vylepšiť.
Kváskový chlieb môže dobre ochutiť: rasca, ľan, chia, tekvicové, slnečnicové, či konopné
semienka, mak, vločky, orechy, ovsené vločky, klíčky, opražená cibuľka, rôzna zelenina – cvikla, tekvica…
Chuť a výživovú hodnotu vylepšíte pridaním alternatívnych múk, zákvasu, ryže, zemiaku či rôznych uvarených obilnín.
Počuli ste už o pečení chleba na kameni, ktorý pochádza zväčša zo zmesi kremíka, horčíka a
hliníka? Vďaka tomu má ideálnu tepelnú odolnosť a je plne zdravotne nezávadný. Väčšinou sa
predáva spolu s lopatkou na výber chleba/pizze z rúry.
Upečený chlebík môžete uchovávať v kuchynskej utierke, ktorú treba pravidelne raz za 2 dni meniť alebo v špeciálnom ľanovom vrecku.
Nebaví vás už ručné miesenie cesta na chlieb, pečiete vo veľkom a potrebujete ušetriť čas navyše? Chápem vás, v konečnom dôsledku, kuchynský robot vypracuje cesto mnohokrát lepšie ako by sa vám to podarilo rukami.
Kde zoženiete, všetko čo potrebujete
Patríte k nadšencom alternatívnych zdravých múk rovnako ako ja? Na základe vlastných skúseností odporúčam rôzne bezlepkové múky z www.bezlepkova.com.
V ponuke obchodov s ošatkami – nádobami na kysnutie cesta – nájdete:
• dobre známe ošatky z pedigu – kúpite tu
• alebo vyskúšajte novodobé eko ošatky z celulózy, ktoré nemusíte vysypať takým množstvom múky či škrobom, cesto sa nelepí alebo oveľa menej – kúpite tu
Kameň na pečenie chleba dnes už bežne zoženiete aj v internetových eshopoch. Momentálne používam kus žulovej dosky, ktorou sa obkladajú napr. krby. A slúži perfektne. A za málo peňazí. 🙂
Ľanové vrecúška nájdete v kamenných obchodoch, ale aj na internete. Odporúčam chránenú dieľňu Prvosienka
Na základe vlastných skúsenosti, nedám dopustiť na tento kuchynský robot, ktorý je mojim veľkým pomocníkom. Je nielen krásny, ale aj funkčný a vydrží roky. Myslím, že ešte mojej dcére bude zdobiť kuchyňu. Siahnem po ňom najmä vtedy, ak potrebujem vymiesiť väčšie množstvo cesta. Na malý chlebík do 500 g ho nepoužívam.
Foto: Lucia Hô-Chí
Food styling: Zuzana Haláková