Kvások kráča cestou k zdravšiemu chlebu
Hľadáte variantu chleba bez pšenice? Vyskúšajte bezlepkový kváskový chlieb, ktorý je “chutným” riešením pre ľudí s intoleranciou na lepok.
O pozitívach, ktoré získavame pri konzumácií kváskového chleba, sme si už čo to povedali. Vieme, že blahodarne pôsobí na naše trávenie a vďaka aktívnej fermentácií rozkladá lepok a múku na lepšie využiteľné látky a živiny pre naše telo. Zistila som, že väčšina ľudí sa začala o kváskové pečenie zaujímať hlavne zo zdravotných dôvodov.
Na mojich kurzoch sa stretávam s rôznymi dôvodmi:
- chlieb s droždím vám už nechutí,
- zloženie tzv. priemyselného chleba nevyhovuje, čudujete sa, prečo je tam toľko zložiek, keď stačí pomaly iba múka, voda, soľ a kvások
- pretože v obchodoch kupovaný chlieb vás nadúva alebo inak škodí tráveniu.
Veľmi často ma vyhľadávajú maminy celiatikov – detičiek s poruchou metabolizmus, kde enzýmy nedokážu odbúravať glutén/lepok. Ich prosba je pritom jasná a zrozumiteľná – naučiť ich piecť chlieb, ktorý by bol chutným a “bezpečným” jedlom pre ich ratolesti.
Veľa sa píše/hovorí o tom, čo je tou pravou voľbou pre “bezlepkárov” a čo, vôbec bezlepkové je a čo, už nie je. Možno ste počuli o úvahe, že dobre fermentovaný kváskový chlieb, pripravovaný z pšenice, je bezpečný pre ľudí s intoleranciou na lepok.
V roku 2011 v Taliansku niekoľkí vedci uskutočnili zaujímavý prieskum na skupine dobrovoľníkov s celiakou, ktorý spočíval v tom, že pacienti konzumovali kváskový pšeničný chlieb. Výsledok bol pre mnohých viac ako prekvapivý, ľudia s týmto ochorením neprejavovali žiadne príznaky tohto ochorenia. Nie je to však také jednoznačné, preto vedci trvajú na ďalšom podrobnom prieskume v tejto oblasti. Zároveň stále testujú, čo a akým spôsobom sa zmenilo v našom prostredí tak, že neustále stúpa počet chorých na celiakiu. V súčasnosti trpí na toto ochorenie 1% svetovej populácie a napríklad v USA sa na intoleranciu lepku lieči až 29% ľudí. Pýtate sa, čo je za tým? Každopádne, ak hľadáte zdravšiu cestu k chlebu, buďte si istí, že kvások jej kráča v ústrety. Pravým opakom toho je droždie, ktoré okrem lepku z pšenice môže s ďalšími zložkami v chlebových zmesiach zo supermarketu, spôsobovať intoleranciu a teda reakcie nespokojného tela. Podľa mňa tu nejde len o pšenicu. To sa často opomína.
Každopádne u mňa na bezlepkovom kurze si môžete byť istý tým, čo konzumujete. Pracujem s nutrične zaujímavými a bezlepkovými alternatívami – kvások z kukuričnej alebo ryžovej múky, chlieb pečieme zo zmesi tapiokovej, cirokovej či teffovej múky a mnohých ďalších. Nepočuli ste ešte o nich?
Tapioková múka je prirodzene bezlepková a má škrobové vlastnosti. Vyrába sa z koreňa manioku a je plnohodnotnou náhradou pšeničnej múky. Skúsenosti potvrdzujú, že pečivo z tapiokovej múky vydrží dlhšie čerstvé, je vláčne a nedrobí sa.
Ciroková múka, ktorá je rovnako prirodzene bezlepková, má vysoký obsah vlákniny. Táto alternatívna múka je bohatá na antioxidanty, minerály – horčík, železo, fosfor, draslík, mangán, meď, selén, zinok a vitamíny – hlavne B6, B1, B2 a niacín.
Teffová múka má nízky glykemický index, a teda pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi. Je vhodná pre celiatikov, ľudí s vysokým krvným tlakom, osteoporózou a vysokou hladinou cholesterolu, ale aj pre tehotné ženy, dojčatá či seniorov.
Kurz začíname vždy ochutnávkou bezlepkového chlebíka, aby som účastníkov dostatočne “navnadila”. Všetci si veľmi pochvaľujú a s chuťou sa púšťame do práce!
Tento kurz je mojou srdcovkou, a to nielen preto, že mám rada výzvy a robím veci inak. Vždy je mi veľkým potešením, keď sa po čase ozývajú žienky s radostnými správami ako ich detičkám chlebík chutí a zdraviu prospieva. Možno to každý nevie, ale bezlepkové chleby nie sú všeobecne veľmi chutné. Aj preto je ich pochvala pre mňa takým vyznamenaním. Ďakujem za príležitosť byť vašim sprievodcom
Najbližšie sa môžeme vidieť na bezlepkovom kurze 8. marca 2017 u Dobrožrútov.
Recept na úžasný bezlepkový chlieb nájdete tu:
Foto: Mish Neumann, styling: Zuzana Haláková s Uashmama