Zdravé pečenie

Dukátové buchtičky

Náročnosť
3/5
Čas prípravy
cca 60 minút
Kategória
kváskové

Ingrediencie

100 g aktívneho pšeničného kvásku alebo lievito madre
300 g špaldovej hladkej T630
50 g ovsenej múky
140 ml rastlinného nápoja, napr.kokosového alebo ryžového (alebo obyčajného mlieka)
50 g ghi masla
3 lyžice trstinového cukru
1 vanilkový cukor
1 lyžica rumu
Plus maslo a rum od oka na potretie

Postup

My s manželom máme veľmi radi sladké sobotné obedy, narozdiel od našich detí. 🙂 A dukátové buchtičky patria k našim obľúbeným.  A keď už, tak kváskové.

Ak nemáte doma lievito madre alebo pšeničný kvások ale máte iba ražný kvások, môžete odobrať lyžičku a pridať pšeničnú múku a vodu a spravíte si pšeničný rozkvas. Z neho po pár hodinách, keď rastie a má bublinky, odoberiete 100 g na zarobenie cesta. Zvyšok odložíte na ďalšie pečenie do chladničky.

Všetky suroviny zmiešame, dobre vymiesime, necháme kysnúť na linke aspoň 2 hodinky a potom máte dve možnosti: vytvarovať malé buchtičky alebo len tak odložiť cesto a neurobiť nič – a v oboch prípadoch dať kysnúť do chladničky. Toto je moje najčastejšie načasovanie. Lebo ľúbim kysnuté cesto len čerstvé, tak nerada pečiem čokoľvek kysnuté na noc.

A ráno už iba nechám vytvarované dukátové buchtičky trošku – asi hodinu dokysnúť na linke a pečiem zhruba 25-30 minút na teplote 200 stupňov so zaparením rúry alebo vytvarujem a nechám podkysnúť ale dlhší čas. (2-3 hodiny určite)

Časy sú orientačné, záleží od vášho kvásku, okolitej teploty či vašej nálady, ale to už určite viete. 🥰Čiže ide o to, kedy to potrebujete a či máte čas doobeda sa s cestom „prplať“. Podľa toho si to načasujete.

A potom už len vychutnávate. Po upečení odporúčam potrieť rozpusteným maslom s rumom, je to mňam. 🙏

Podávame s vanilkovým pudingom s rumom. (alebo rumovou príchuťou)

Dukátové buchtičky z kvásku

Ďalšie chutné recepty

Kváskový chlebík z pekárne SANA

Na kurzoch kváskového pečenia sa ma často pýtate, či viete spraviť dobrý kváskový chlieb v pekárni. Tak po tomto bude už moja odpoveď veľké ÁNO!

Banánový cheesecake z tofu

Táto torta, resp. pôvodne cheesecake vznikol preto, že čoraz viac ľudí nemôže mliečne produkty. A keďže mám veľmi rada tofu, tak som ho konečne použila

[jr_instagram id="1"]