Podľa použitej múky môže byť kvások rôzny. V mojej chladničke ich nájdete viac. Na kurzoch používam ražný kvások celozrnný, bezlepkový – ryžový a špaldový celozrnný kvások.
Zázrak z múky a vody. Nič pridané, čo človek umelo vytvoril. O ostatné sa postarajú baktérie a kvasinky všade okolo nás, v múke, vode. Výsledkom zdravého kvásku je voňavý, zdravý chlebík alebo koláčik.
Ak máte záujem, viem Vám osobne dať ktorýkoľvek kvások alebo poslať poštou. K tomuto článku ma inšpirovalo to, že som Vám mnohým poslala kvások a hneď nasledovala otázka, čo s ním!? 🙂 Nestíham, ako by som si priala, odpisovať každému zvlášť a detailne.
Kvások posielam rôzne – buď v malej nádobke alebo v sáčku. Ak máte kvások v sáčku,dajte si ho do menšej sklenenej nádobky. Získanému kvásku pridajte lyžičku múky a vody a dobre zamiešajte. Nezľaknite sa a nevyhadzujte kvások, keď vonia kyslo. Určite nie je pokazený. Mám to vyskúšané. Aj keď by ste ho mali vyliaty, aj to malinkaté množstvo si odložte a pridajte múku. Kvások vonia kyslo vtedy, keď je hladný. (čiže kvasinky potrebujú potravu v podobe múky a vody)
Akú múku pridať?
Ražný kvások – ražnú celozrnnú,
Bezlepkový – ryžovú alebo kukuričnú hladkú múku
Špaldový – špaldovú celozrnnú alebo bielu múku.
Týmto ste spravili tzv. prikŕmenie kvásku. Postarali ste sa o neho, čiže máte čas teraz naštudovať, ako z neho budete piecť. Kuk na môj blog. Napr. Začíname s kváskom , Chyby kvásku .
Kvások skladňujeme zatvorený v chladničke. Takto Vám vydrží 7 dní. Minimálne raz za týždeň ho treba prikŕmiť. Ak pečiete aspoň raz do týždňa a robíte z neho rozkvas, už prikrmovať dodatočne nemusíte.
Idem robiť rozkvas? Tzv. aktívny kvások na pečenie?
Vezmete celé množstvo kvásku z nádobky (asi 2 lyžice), dáte do väčšej nádoby a pridáte k nemu potrebné množstvo múky a vody, ako píšu v recepte. Rozkvas sa robí pri izbovej teplote, prikrytý, aspoň 8 až 12 hodín. Z takto rozkvaseného kvásku si odoberiete do nádobky 2 lyžice na ďalšie pečenie, odložíte opäť do chladničky a zo zvyšku idete zarobiť na chlieb či koláč.
Všetko jasné? Dúfam, že pomôže. Ak máte otázky, kľudne mi napíšte, aspoň budem vedieť, čo Vás zaujíma, čo robí problém a možno vznikne ďalší text. 🙂
Foto: Denisa Potičná
Food styling: Zuzana Haláková