Zdravé pečenie

Stále sa stretávam s tým, že pečenie s kváskom je zložité, čo to vlastne mám s tým kváskom robiť?? 🙂 Netreba sa toho báť, treba sa o kvások s láskou starať, prikrmovať ho kvalitnou múkou a skúšať.

Chlieb sa dá upiecť aj s malým množstvom kvásku, dokonca nerozkvaseného. Bez žiadnej špeciálnej starostlivosti, prekladania cesta.  Chce to len čas, ale o to lepšia chuť. Najlepšie nechať prebehnúť fermentáciu v studenom prostredí. Chladnička to istí. Vhodné vtedy, keď ste zabudli rozkvasiť kvások ale ráno chcete mať čerstvý voňavý chlebík na raňajky.

Recept:

3 lyžice ražného materského kvásku

200 g ražnej celozrnnej múky

200 g špaldovej celozrnnej múky

200 ml minerálnej vody

10 g soli

3 g rasce

hrsť rôznych semiačok (slnečnica, tekvica, ľan)

Všetky suroviny zmiešame, dostaneme hustejšiu kašu. Necháme odstáť v teple hodinu, potom na jemne pomúčenej doske vypracujeme bochník a vložíme do ošatky alebo nádoby na pečenie biskupského chlebíka. Prikryjeme igelitom,najlepšie čiapkou na kúpanie 🙂 a vložíme do chladničky. Ja nechávam kysnúť najčastejšie celú noc, často aj dlhšie. Vrch postriekam vodou s rozprašovačom a posypem zmesou vločiek a maku. Pečieme na rozhorúčenom plechu na najvyššiu teplotu 250 stupňov asi 15 minút, potom stiahneme teplotu na 200 stupňov a dopekáme asi 20 minút. Pred dopečením asi 5 minút vyberieme chlieb z nádoby a necháme dobre zapiecť aj odspodu. Je možné, že to nebude treba, každá rúra pečie inak, niekto vyberie chlebík z takejto nádoby a je celý chrumkavý. Spodok po poklopaní by mal znieť duto.

Tagy :
Zdieľať :
Mohlo by sa vám páčiť :