Poznáte karob? Má miesto vo Vašej kuchyni? Často, keď donesiem bagetky alebo chlieb s karobovým sirupom na kurz, tak nasledujú pochvaľné ale zároveň aj prekvapivé reakcie. Nikdy ste o ňom ani nechyrovali. Čo to vlastne je?
Karob je bohatý na bielkoviny, minerály, vlákninu a vitamíny. V strukoch karobu je vo veľkom množstve zastúpený horčík, vápnik (3x viac ako mlieko) a draslík, nezanedbateľné sú stopové prvky železo, mangán, chróm, meď, fosfor, nikel a vitamíny A, B a D. Karob obsahuje kyselinu gallovú, ktorá funguje ako analgetikum. Je vhodný aj pri kašli a bolestiach hrdla.
Karob je prirodzené sladidlo, náhrada čokolády či kakaa, používa sa pri pečení koláčov. Výborne sa hodí ako poleva na ovocie, jogurty, do mlieka i vody a na puding. Možnosť jeho využitia namiesto kakaa či múky ocenia hlavne alergici, ale aj tí, ktorí chcú maškrtiť zdravo.
Karobový sirup sa vyrába zo šťavy vylisovanej z čerstvých strukov karobu. Tradične sa užíva na lepšie trávenie, pri žalúdočných problémoch a hnačkách. Veľmi účinne reguluje hladinu cukru v krvi, čo ocenia hlavne ľudia s cukrovkou. S použitím karobového sirupu si môžete vyrobiť zdravý energetický nápoj (do studenej vody rozmiešate lyžičku tohto sirupu). Najvýznamnejším distribútorom karobového sirupu je dnes Cyprus (nazýva sa aj „cyperské čierne zlato“).
Recept:
200 g už hotového ražného kvásku (rozkvasu)
350 g múky z dvojzrnnej pšenice dmBio
200 g vody
8 g soli
2 lyžice karobového sirupu
50 g čokolády na kúsky
2 lyžice namočených sušených brusníc
Postup:
Rozkvas si vytvoríme zmiešaním materského kvásku z chladničky s vodou a múkou 1:1 (najlepšie 100 g ražnou celozrnnou). Necháme rozkvasiť prikryté napr. počas noci na kuchynskej linke, minimálne aspoň 8-12 hodín.
Ráno si navážime 200 g rozkvasu , zvyšok odložíme späť do chladničky.
Pridáme múku, 150 ml vody, dáme do robota dobre vymiešať a do zvyšku vody zamiešame soľ. Cesto necháme odstáť aspoň pol hodinu a prilejeme zvyšok vody so soľou. Pridáme karobový sirup, čokoládu, brusnice. Dobre zapracujeme.
Necháme cesto odležať prikryté aspoň hodinu. Počas tejto doby môžeme cesto v mise 1x preložiť.
Cesto preložíme na pomúčenú dosku, hnetením a prekladaním vytvarujeme bochník a dáme kysnúť do ošatky. Necháme kysnúť prikryté 3 až 5 hodín alebo dlhšie v chladničke.
Na tomto kysnutí ma baví to, že si ho vieme načasovať podľa našej časovej zaneprázdnosti. Podľa toho ako stíhame, dáme rozkvasiť kvások buď večer alebo ráno a od toho sa odvíja načasovanie ostatných krokov. Ja uprednostňujem spraviť si cesto na večer, nechať ho kysnúť v chladničke a skoro ráno upiecť. Môžete prekvapiť zvyšok rodiny čerstvými raňajkami.
Pečieme v dobre rozohriatej rúre na rozpálenom plechu na 250 stupňoch – 10 minút, neskôr stiahneme teplotu na 200 stupňov. Celkový čas pečenia asi 38 minút. Záleží od vlastností rúry. V rúre rozohrievame aj druhý plech, na ktorý vylejeme asi 2 dcl vody pri vkladaní cesta do rúry. Či je chlebík upečený zistíme poklopaním na chlebík – zvuk by mal byť dutý.