Mnohí ste v týchto dňoch dostali knižku KVÁSOK, kde bol pribalený aj sušený kvások. Čo s ním teraz? Ak máte svoj kvások, tento si nechajte do rezervy, ak nemáte, je čas si ho oživiť. 🙂
Na oživenie sušeného kvásku budete potrebovať
- ražnú celozrnnú múku/ryžovú múku v prípade bezlepkového kvásku
- čajovú lyžičku (ČL) vodu
- sklenený pohár
Postup: rozdrobený kvások dajte do skleneného pohára a pridajte 1-2 ČL vody, aby sa kvások rozpustil. Primiešajte 1-2 ČL ražnej celozrnnej múky. Vznikne vám cestíčko s konzistenciou ako cesto na lievance (môže byť aj hustejšie). Pohár prikryte potravinárskou fóliou a nechajte postáť cca 6 hodín pri izbovej teplote. Následne primiešajte ďalšiu ČL múky a vody.
Toto opakujte 2x denne. Proces kysnutia sa rozbehne približne za 3 dni od namočenia kvásku, kedy môžete v kvásku pozorovať malé bublinky. Kvások držíme v teple, keď sa mi zdá, že sa nie a nie rozbehnúť, dávam ho do vyhriatej rúry. (max 50 stupňov) Pokračujte s prikrmovaním kvásku dovtedy, kým nezačne kvások pracovať. To znamená, že nám krásne narastie a bublinkuje.
Nádobu s kváskom majte vždy prikrytú, aby na povrchu nevyschol.
Z takto oživeného kvásku si môžete pripraviť rozkvas alebo ho odložiť do chladničky na ďalšie pečenie. Vydrží bez ďalšieho prikŕmenia asi týždeň.
Tento postup platí aj pre zamrazený kvások. Rozmrazíme ho na linke a postupne k nemu pridávame po lyžičkách múku a vodu. Niekedy sa nám kvások preberie za 1, 2 dni, inokedy to trvá aj 3 či 4 dni. Čiže určite odporúčam trpezlivosť. Často mi píšete, že ste kvások po jednom dni vyhodili, lebo sa vám nepozdával. Treba mu dať šancu. 🙂 Niekedy to môže trvať aj dlhšie ako 3 dni.
Každé oživovanie sušeného či mrazeného kvásku je neisté, preto odporúčam mať kvások čerstvý a dobre sa o neho starať. Ak nemáte, môžete ho získať napr. aj na kváskovej mape alebo u mňa.
Ak si chcete objednať moju knižku, môžete tu: