Zdravé pečenie

Mini praclíky robila moja kamarátka už roky,  vždy na Vianoce ale s droždím. Vždy sa stretli tri sestry a šúlali a šúlali. :-)Tuším robili aj z 2 kg múky. Chystala som sa na ne aj ja ale akosi k tomu nikdy nedošlo. Až raz som v nejakom retro obchodíku zahliadla vykrajovátko na malé praclíky a bola som chytená. A to som si hovorila, že nič ďalšie na pečenie domov nedovlečiem kým nebudem mať novú kuchyňu. 🙂

A práve nedávno ich znovu upiekla na jednu našu susedskú akciu  a mala ich opäť výborné. Napriek tomu, že sama pečie z kvásku občas, tieto stále s ním nevyskúšala. Tak som to urobila za ňu.  A ja sa teším, lebo doma majú úspech.

Som si spravila dávku cesta na cca 33-35 mini praclíkov, ak ich chcete viac, iba zdvojnásobte všetky suroviny. 

Recept:

  • 100 g lievito madre – aktívne, nakŕmené, na svojom vrchole
  • 250 g semoliny (alebo pšeničnej  múky T 1050)
  • 80 g masla ( ak máte problém s mliečnou bielkovinou, vyskúšala som aj Alsan, bolo to fajn)
  • 5 g soli
  • 140 ml vody

Postup:

  1. Lievito madre zmiešame v robote s časťou vody, potom pridámw ďalšie suroviny okrem masla.
  2. Maslo až na koniec po kúskoch necháme dobre zapracovať. Miesenie trvá dlhšie, aj 20 minút, zo začiatku treba pomôcť mixéru, aby sa cesto nedržalo len na stenách misy. Vyzerá to spočiatku ako nezmiešateľné čudo nakoľko je málo cesta a všetko sa chytá na steny misy.
  3. Ak máte radi prácu s cestom, odporúčam aj ručné spracovanie, keďže sa nejedná o cesto z kila múky, nebude to drina. 🙂   Ak by sa vám cesto zdalo príliš husté, pridajte vodu, každká múka má totiž inú savosť. Aj ja pri tomto recepte dávam plus mínus 10 ml vody.
  4. Po dôkladnom vymiesení necháme prikryté v mise na kuchynskej linke pri izbovej teplote aj 3-4 hodiny, počas tejto doby ho aspoň 3x preložíme.  Potom dáme kysnúť do chladničky kľudne na celú noc.
  5. Po vykrojení potrieť vajíčkom, posoliť a posypať makom, rascou, bielym alebo čiernym sezamom.Pečieme vo vyhriatej rúre  približne 20 minút na 230 stupňov s použitím zápary. (na horný vyhriaty plech dáme praclíky, na spodný nalejeme zhruba 2 dcl vody) kým nechytia zlatú farbu. Hotové praclíky sú chrumkavé a majú krásnu farbu.

 

Možnosti: 

Buď volíme dlhšie kysnutie v chladničke alebo necháme kysnúť cesto čo najdlhšie vonku pri izbovej teplote a potom vytvarujeme či vykrojíme praclíky a o hodinu až dve pečieme (alebo plech s praclíkmi dám ešte do chladničky a upečieme čerstvé na druhý deň)

Raz som si spomenula, že upečiem dcére praclíky do školy o 15tej hodine, lievito som mala prichystané, správne nakysnuté, tak som to skúsila. Večer o 20.00 som vykrojila praclíky a o 22.00 upiekla. Časť praclíkov som upiekla až na druhý deň a boli porovnateľné s tými z večera. Samozrejme, že je lepšie,keď kvások pracuje s múkou dhšie, vtedy môžeme hovoriť o zdravotnom benefite kváskovania. 

 

 

 

 

Tagy :
Zdieľať :
Mohlo by sa vám páčiť :