Zdravé pečenie

Ak neobľubujete vyprážanie, určite skúste z polovice cesta šišky upiecť v rúre. Aspoň si porovnáte, ktoré komu chutia viac. Jasné, že vyprážané je vyprážané, ale tie pečené som dávala ochutnať viacerým a celkom slušne obstáli.

Cesto si môžete pripraviť už večer a dať na noc do chladničky, tak robím najradšej.

Pre dobré načasovanie tejto dobroty je potrebné prikŕmiť si kvások už večer pred robením šišiek. Nie ráno, lebo to budete jesť šišky okolo 22.00 ako my prvý raz. Ale to bolo v začiatkoch môjho kváskovania, niekedy veľmi dávno

Vtedy som ich robila z ražného kvásku, tento raz som k lyžici ražného kvásku pridala 100 g celozrnnej špaldovej múky, 80 ml vody.
Ráno som si z takto pripraveného rozkvasu odložila opäť do chladničky asi 2 lyžice kvásku – aby som mala na ďalšie pečenie (mám v chladničke špaldový, ražný aj bezlepkový kvások), 150 g použijem na cesto (ak použijete lievito madre, stačí, keď ho dáte 100 g a potom jemne upravíte tekutiny, pretože lievito madre obsahuje menej vody.

Recept:

150 g špaldového rozkvasu (alebo 100 g lievita – vtedy možno trošku upraviť tekutinu) 

4 lyžice trstinového práškového cukru
50 g rozpusteného masla
3 lyžice rumu
1 lyžičku citrónovej šťavy
2 žĺtka
300 g bielej špaldovej múky a 20
0 g celozrnnej špaldovej múky
250 – 270 ml vlažného mlieka

Postup:
Nechajte dobre vymiesiť v mixéri – ak by sa Vám zdalo riedke, môžete pridať múku – ja som pridávala jemne na doske, keď som to išla vyvaľkať. Ak ste robili už klasické šišky, tak to budete vidieť. S týmto kváskovým cestom je práca úplne rovnaká ako s droždím, len je časovo náročnejšia. Vymiesené cesto som dala do vyhriatej rúry a kyslo asi 4 hodiny. Tento proces závisí od sily kvásku a tiež od rôznych vonkajších vplyvov, preto to až tak veľmi neovplyvníme. Ale väčšinou mu „podkurujem“, aby začal pracovať alebo aby sa zrýchlil. Z vykysnutého cesta som vykrojila menšie šišky, ktoré som poukladala na plech s papierom na pečenie. Ešte na plechu som nechala podkysnúť – asi 1 až 1,5 hodiny, potom prstom akoby spravila do stredu každej dierku a dala piecť na cca 180 stupňov 15 minút.

Po vybratí treba potrieť rozpusteným maslom zmiešaným s rumom. To je tá čerešnička na “šiške”. 🙂

Ak môžete jesť iba bezlepkové, tak tu je môj recept na bezlepkové šišky.


Zdobila som džemom a jemne pocukrovala. U nás mal veľký úspech domáci džem z čiernych ríbezlí, ktorý sa nevarí. Prikladám link – budúci rok ho skúsim spraviť s nejakými zdravšími sladidlami, teraz ho mám od maminy a na cukor sa radšej nepýtam. Viem len, že na vrch každého pohára sa dáva troška alkoholu…
http://varecha.pravda.sk/recepty/nevareny-dzem-z-ciernych-ribezli-/18490-recept.html

 
 
 
 
 
Tagy :
Zdieľať :
Mohlo by sa vám páčiť :